Dvoudenní výlet po Jihočeském kraji
Jihočeský kraj - to nejsou jen přeplněné zámky v Českém Krumlově a Hluboké, ale také menší, neméně zajímavé památky v okolí Českých Budějovic.
Do konce prázdnin sice zbývá ještě měsíc, ale ruku na srdce - děti si všechno pamatují mnohem lépe, když místa, o kterých se ve škole učí, mohou vidět osobně. Proto vás dnes pozveme na dvoudenní "tour" po Jihočeském kraji, která jim pomůže lépe pochopit události spjaté např. s osobností Jana Žižky z Trocnova. Na vybrané trase toho ale uvidíte ještě mnohem více.
První zastávka: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Dnešní výlet zahájíme v historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Ta se nachází na Dukelské ulici, jen pár minut chůze od velkolepé Samsonovy kašny nebo Černé věže na hlavním náměstí. To znamená, že před, nebo po návštěvě muzea, zvládnete i rychlou prohlídku městského centra.
Když se ale vrátíme zpět k tomu, co je v muzeu k vidění, nalákáme vás na barvitě pojatou expozici o Příběhu města Českých Budějovic. Koho tato tematika nebaví, ten jistě ocení interaktivní prohlídkový okruh, který je zaměřený na geologii, archeologii a národopis. (Zajímavostí je, že získal hlavní cenu v soutěži muzeí Gloria Musaealis, v kategorii Muzejní výstava roku 2019.) Během roku se zde konají i krátkodobé výstavy a atraktivní kulturní a společenské akce. Při nákupu vstupenek si nezapomeňte říct o razítko do motivačního programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma".
Druhá zastávka: Památník Jana Žižky z Trocnova v Borovanech
Jak jsme naznačili v úvodu, dnešní výlet se bude částečně točit okolo postavy Jana Žižky z Trocnova. Zamíříme do Borovan (Trocnova), kde se nachází vojevůdcův památník - jeho rodiště. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích tady zřídilo trvalou expozici, která se věnuje Žižkovu historickému odkazu. Kromě toho jsou v okolí památníku k vidění zbytky několika dvorců. Děti i dospělé bude dozajista bavit i procházka po naučné stezce Milníky husitství. Zdejší atmosféru pak výrazně dokreslují pravidelné kulturní a společenské akce, které se nejčastěji zaměřují na tradiční řemesla, či na umění boje. Také zde získáte razítko do hrací karty motivačního programu.
Třetí zastávka: Tvrz Žumberk u Trhových Svinů
Možná budete překvapení, ale i na třetí zastávce dnešního výletu po Jihočeském kraji navštívíte expozici Jihočeského muzea. Spravuje totiž i tvrz Žumberk, nedaleko Trhových Svin.
Jedná se o dochovanou opevněnou vesnici, ve které je možné navštívit tvrz, bašty a kostel. V areálu se také seznámíte s dějinami této oblasti, či s dobovými architektonickými prvky. Třešničkou na dortu je pak expozice Úředník rožmberský, která se zabývá tématem zpronevěry šlechtického majetku. Památka je, stejně jako Žižkův památník, taktéž zapojena do programu "Třetí za polovic, sedmá zdarma". V jejím blízkém sousedství je navíc ubytování. Takže si poslední památku můžete nechat na druhý den ráno.
Po cestě do oblasti České Kanady můžete navštívit několik zajímavých míst: Terčino údolí u Nových Hradů, poutní kostel v Dobré Vodě nedaleko Horní Stropnice, městečko Chlum u Třeboně s nepřístupným zámkem a zajímavým poutním kostelem, muzeum veteránů v Nové Bystřici nebo blízký kostel v Klášteře. Cestu si můžete zkrátit přes Rakousko.
Čtvrtá zastávka: Zámek Dobrohoř
Poslední zastávka, na kterou se během výletu po Jihočeském kraji chystáme, nás zavede do Starého Města pod Landštejnem. Právě tam se nachází dosud prakticky neobjevený zámek Dobrohoř.
Dosud neokoukaný zámek v klasicistním stylu prošel (v relativně krátké době) zásadním vývojem. Dříve stál na jeho místě poplužní dvůr. K němu posléze patřil i pivovar. A právě on se následně stal (poněkud netypicky) základem pro budovu dnešního zámku. Ten své brány otevřel prvním návštěvníkům teprve v roce 2014. Dnes zámek slouží pro výstavní účely, kulturní akce a svatby. V neposlední řadě nabízí ubytování.
Trasa výletu měří 130 km.