Kam za památkami v Ústeckém kraji? Třeba do Klášterce nad Ohří či Jimlína
Všichni už jsme slyšeli pověst o praotci Čechovi, který se jednoho dne "vyškrábal" na památnou horu Říp. I když se neřadí mezi naše nejvyšší a ani nejkrásnější vrchy, je z něj pěkný výhled do údolí řeky Labe a na České středohoří, které je poseté různě starými hrady a zámky. Pokud tedy hledáte místo pro rodinný výlet s dětmi nebo s přáteli, určitě uděláte dobře, když zamíříte právě sem.
První zastávka: Klášter augustiniánů kanovníků v Roudnici nad Labem
Naše dnešní cesta začíná skoro pod Řípem. První dvě památky totiž objevíme v Roudnici nad Labem. Její největší dominantou jsou dvě věže kláštera augustiniánů kanovníků, který je jen pár kroků od Labe. Kořeny kláštera stahají až do 1. poloviny 14. století, ve kterém ho nechal založit pražský biskup Jan IV. z Dražic. Už od svého počátku byl tedy významným centrem vzdělanosti v celém širokém okolí.
Během staletí měnil klášter dost znatelně svou podobu. To nejpodstatnější ale můžete obdivovat při jeho návštěvě i dnes. Kromě kostela Narození Panny Marie v něm uvidíte gotickou kapitulní síň, křížovou chodbu a zvonici, která se nachází v uzavřené zahradě. (Malý tip: Když vyjdete od kláštera směrem k řece, z jeho zdi uvidíte vytékat rudný pramen, po kterém získala Roudnice své jméno).
Druhá zastávka: Zámecká jízdárna v Roudnici nad Labem
Jakmile ukončíte prohlídku kláštera, v sousedství zámku navštivte budovu lobkowiczské zámecké jízdárny, ve které dnes sídlí Galerie moderního umění. Její největší chloubou jsou umělecká díla z 20. století. Těšit se proto můžete na impresionismus, modernismus, kubismus, extravagantní tvorbu 60. let i na výtvarné práce od současných autorů. Tato stálá expozice je pak průběžně doplňovaná krátkodobými výstavami, které vám umožní vhled do dalších uměleckých aktivit.
Ještě předtím, než se vydáte na své cestě dále, doporučujeme vám občerstvení ve vyhlášené cukrárně Dortletka a výšlap na Kratochvílovu rozhlednu. Příznivce vojenské historie bude určitě zajímat i objekt lehkého opevnění na třídě 9. května, kterému místní neřeknou jinak než “U Václava”.
Cestou k další zastávce projedete malebným městečkem Budyně nad Ohří, ve kterém se nachází bývalý vodní hrad se zajímavou muzejní expozicí.
Třetí zastávka: Zámek Nový Hrad v Jimlíně
Po necelé hodině cesty přijedete do Jimlína u Loun, ve kterém se nachází zámek Nový Hrad. Původně šlo o tvrz pánů z Jimlína, kterou se další majitelé rozhodli postupně přestavět na renesanční a barokní zámek. Jelikož jde o rozhlehlé sídlo, můžete si v něm prohlédnout několik zajímavých okruhů (Zámecký okruh, Od gotiky po hospodářské využití, Výstavní okruh s aktuální výstavou České korunovační klenoty na dosah, Zámecká věž) Zájemci se mohou podívat i do hezky udržované zámecké zahrady, do podzemních stájí a do sklepení pod zámeckou věží, které střeží drak.
V případě, že by vás návštěva několika památek v jednom dni zmohla, občerstvěte se v zámeckém šenku nebo si pronajměte ubytování přímo v zámeckém penzionu.
Čtvrtá zastávka: Zámek Červený Hrádek
Jakmile se posilníte zámeckou snídaní, po půl hodině jízdy dorazíte do Jirkova, kterému dominuje zámek Červený Hrádek. Nenechte se ale zmást jeho jménem a po cestě k němu nehledejte načervenalou fasádu. Zámek je totiž překvapivě žlutý. To ale není jediná zajímavost, která je s ním spojená. Říká se totiž, že Červený Hrádek vyrostl na základech tajuplného hradu Borek.
Zámek dnes sice slouží jako kulturní a vzdělávací centrum (s hotelem), ale také se v něm pokocháte pěknou řádkou reprezentačních sálů a soukromých pokojů. Za zmínku stojí kaple sv. Jana Křtitele nebo rytířský a zrcadlový sál. (V předvánočním čase se zde navíc pravidelně konají adventní prohlídky a akce s živým Betlémem). Po skončení návštěvy se projděte zámeckým parkem nebo podnikněte výpravu k vodárně v zámecké oboře.
Pátá zastávka: Zámek Klášterec nad Ohří
Na úplný konec jsme si pro vás nachystali prohlídku zámku v Klášterci nad Ohří, který je neodmyslitelně spojený s historií druhé nejstarší porcelánky v Čechách. Proto asi nikoho nepřekvapí, že převážnou část interiérů zabírá muzeum porcelánu, které je zároveň největším muzeem tohoto typu u nás.
Pokud přijedete na prohlídku s menšími dětmi, o kterých jste přesvědčení, že je nebude hlavní expozice bavit, vezměte je do pohádkové země se skřítky a strašidly z dílny paní Vítězslavy Klimtové, loutkami významné loutkoherecké rodiny Kopeckých a výstavou Krušnohorských legend a pověstí. Odvážlivci mohou nakouknout i do nové expozice o hrdelním právu, které jim zajistí autentický zážitek ze středověkých mučíren.
Na úplný závěr vám doporučíme koupání v Aquaparku Klášterec nad Ohří, který má výbavu jak pro dospělé, tak pro děti nebo návštěvu malých, ale útulných lázní Evženie, kam dojdete příjemnou procházkou zámeckým parkem kolem řeky Ohře.
Délka 1-denního výletu činí 50 km, trasa 2-denního výletu čítá 120 km.