Nechte se překvapit památkami Plzeňského kraje
Plzeňský kraj není jenom o pivní turistice. Skrývá v sobě i spoustu nádherných památek. Třeba Chodský hrad v Domažlicích, zámek Bor nebo klášter v Tachově!
O pivu se říká, že je tekutým zlatem. Neměli bychom ale zapomínat na skutečné (kulturní) zlato, které nám zde zanechali naši předkové. Tím jsou naše krásné hrady, zámky a další památky, z nichž některé byly svědky důležitých okamžiků naší historie. Tak nasedněte na vlak do minulosti a vydejte se na cestu spolu s námi.
První zastávka: Chodský hrad v Domažlicích
Kdybychom měli vytipovat jednu z nejvýraznějších dominant Plzeňského kraje, byl by jí Chodský hrad v Domažlicích. Dnes v něm sídlí Muzeum Chodska, které je nejstarším muzeem v této oblasti. Od 13. století hrad sloužil jako soud. A také v něm bylo sídlo královského purkrabího nebo chodského rychtáře. O to, jak hrad vypadá dnes, se pak zasloužily renovace a přestavby, které probíhaly mezi 18. a 19. stoletím. Dnes se v hradním muzeu nacházejí expozice, které vás seznámí se svérázným chodským regionem.
Pokud se vám z Domažlic nechce okamžitě po prohlídce odjíždět, udělejte si procházku po malebném náměstí nebo ke kostelu sv. Vavřince. V jeho těsné blízkosti se nachází přírodní park Zelenov, který vám poskytne vítanou úlevu od letního parna.
Druhá zastávka: Zámek Bor
Asi po čtyřiceti minutách cesty dorazíte před brány zámku Bor nedaleko Tachova. Dříve šlo o gotický hrad, který prošel v 19. století novogotickou přestavbou. I když tento klenot západočeské architektury možná neznáte, byl dlouhou dobu sídlem rodu Švamberků. (Kdyby to ještě jedno století vydrželi, mohl být v jejich držení úctyhodných 500 let.) Největším lákadlem zámku je nepochybně kaple sv. Vavřince, ve které se dochovala renesanční výmalba. Milovníci dalekých rozhledů jistě ocení vyhlídku ze zámecké věže. Nedaleko zámku najdete zajímavou loretu.
Třetí zastávka: Klášter Tachov
Poslední úsek cesty vás zavede do františkánského kláštera v Tachově, ve kterém dnes sídlí Muzeum Českého lesa. Muzeum zpřístupňuje stálé expozice regionální historie, přírody a národopisu. Umělecké sbírky jsou pak vystaveny v bývalém klášterním refektáři. Prohlédnout si lze také klášterní (dnes pravoslavný) chrám a zrekonstruovanou zahradu.
Návštěvu Tachova s ojediněle zachovanými hradbami pak můžete zakončit ještě prohlídkou místního zámku nebo nedaleké jízdárny Světce.
Délka trasy měří 57 km.