Představujeme památky ANOPA: 2. část
ANOPA je zkratka pro Asociaci nestátních otevřených památek, která aktuálně sdružuje 27 památek v ČR.
Hrad Kašperk
Hrad postavený z příkazu římského císaře a českého krále Karla IV., se nachází v malebném koutu Šumavy, 3 km od Kašperských Hor. Poznejte krásy a tajemství tohoto jedinečného místa a jeho okolí. Nejvýše položený královský hrad založený roku 1356 skýtá strhující výhledy nejen do oblasti centrální Šumavy. Dostupný je příjemnou procházkou po asfaltové cestě z 1,5 km vzdáleného parkoviště. Hrad žije čilým kulturním životem - divadly, hudbou a oživenou historií. Hrad nebyl od konce 15. století výrazněji upravován, a tak se dochovaly původní středověké konstrukce a prvky v autentické podobě. Pro návštěvníky jsou dostupné dva prohlídkové okruhy: "Život na hradě" a "Stavba hradu" a dětská prohlídka "Staň se rytířem nebo princeznou".
Kladenský zámek
Zámek spojuje jednu z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památku, kulturní instituci i minulost starší než budova sama. Na jeho místě stála tvrz zemského rodu Kladenských z Kladna. V roce 1705 se zámek stal majetkem břevnovsko-broumovského opatství a byl přestavěn K. I. Dientzenhoferem do podoby letní opatské rezidence. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, které lze mezi sebou kombinovat. V rámci Historického okruhu to jsou náhrobní kameny, kaple sv. Vavřince, pracovna břevnovského opata a novinka s názvem Tajemství půdy. Velmi oblíbenou záležitostí je stálá expozice Zdeněk Miler, nejen Krtek - vhodná především pro děti, ale nejen pro ně. Návštěvníkům od 2 do 99 let nabízí přehled celoživotního díla kladenského rodáka Zdeňka Milera, slavného grafika a autora nesmrtelného krtečka. Na zámku se nachází také galerijní prostory s krátkodobými výstavami, Kabinet fotografie, simulovaná důlní štola a zahrada s medvědáriem, kde žijí dvě medvědice Marta a Míša.
Hrad Kost
Hrad Kost je jedním z mála zbývajících gotických hradů v České republice a je považován za druhý nejvýznamnější. Původ hradu se datuje do 13. století, kdy si pravděpodobně rod Vartemberků vybudoval kamennou tvrz s obrannou věží. Hrad dostal jméno Kost podle prvního dochovaného majitele Beneše z Vartemberka, který se do zakládací listiny podepsal jako Benesius de Costy. (pán z tvrze/pevnosti). Jeho syn Petr působil jako hofmistr u dvora Karla IV., měl dostatek peněz, a proto přestavěl tvrz na kamenný hrad, jehož podoba se zachovala dodnes. Díky tomu se o Kosti říká, že je jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v České republice. Na hradě se vystřídalo několik významných rodů: Zajícové z Házmburka, Biberštejnové, Lobkovicové, Černínové, Netoličtí a každý z rodů zanechal na hradě svou stopu v podobě přestavby nebo vybudování nových budov. Dnešními majiteli jsou Kinští dal Borgo.
Arcibiskupský zámek Kroměříž
Přední kulturně historická památka na Moravě, rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů, živé badatelské centrum s bohatými sbírkami obrazů, knih či hudby, které mají kořeny v osvícené činnosti sběratelů několika staletí. O obnovu zničené Kroměříže a zámku po třicetileté válce se zasloužil biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna, jenž povolal dvorní architekty F. Lucheseho a G. P. Tencalu, kteří se podíleli rovněž na budování obou zámeckých zahrad. V letech 1848-1849 se zámek dostal do povědomí coby místo zasedání Ústavodárného říšského sněmu rakouských národů. Reprezentační sály nabízejí interiéry 1. patra, součástí je Trůnní sál, Carský pokoj, velkolepý Sněmovní sál. Ve 2. patře Manský sál s mimořádnou malířskou výzdobou, starou knihovnou a hudebním kabinetem s rukopisy Mozarta, Beethovena či Vejvanovského. Zámecká obrazárna představuje druhou nejvýznamnější galerii v ČR, sbírka středoevropské malby 15. - 18. století čítá 85 originálů (Tizian, van Dyck, Cranach st.). Sala terrena v přízemí zahradního křídla zámku zajišťovala přechod do Podzámecké zahrady, tvoří ji pět bohatě zdobených místností, jejichž výmalby vyprávějí příběhy Ovidiových Proměn. Zámecká věž, do které vede 206 schodů, nabízí jedinečný pohled na historické jádro Kroměříže. Podzámecká zahrada je romantickým parkem stvořeným k procházkám, vnímání harmonické krásy, načerpání nových sil, občerstvení i oddechu v přírodě.
Hrad Ledeč n. Sázavou
Středověký hrad v Ledči nad Sázavou se vypíná na skalním ostrohu nad malebnou řekou Sázavou. Jedná se o dominantní stavbu strhávající pozornost návštěvníků, kteří do města přijíždějí. Původní hrad s věží, východním palácem a parkány byl v průběhu staletí postupně přistavován, a to pozdně goticky, renesančně, barokně až do dnešní podoby. Hornímu nádvoří dominuje raně gotická válcová věž vysoká 32 m. Přístup na hrad z jihovýchodní strany vede po kamenném mostě z roku 1838, z něhož jsou výhledy na hradní parkány. V jižním parkánu je altánek se sgrafitovou výzdobou. Navštívit je možné čtyři prohlídkové okruhy. Jedná se o Severní okruh (vlastivědné muzeum + retro byt), Jižní okruh (historické hodiny + sklářství), Muzeum Jaroslava Foglara a Dětský okruh (sbírka plyšových medvídků). Hradní areál nabízí i vyhlídku z věže, ze které jsou krásné pohledy na město a posázavskou krajinu.