Tip na zajímavý výlet v Pardubickém kraji? Lanškroun, Moravská Třebová a Svojanov
První zastávka: Zámek Lanškroun
Dnešní výlet zahájíme v Lanškrouně, v jehož zámku sídlí Městské muzeum Lanškroun. To v něm působí od roku 1905. Vzhledem k jeho dlouhé historii nejspíš nikoho nepřekvapí, že v něm objeví několik stálých expozic (Historie města Lanškrouna a okolí, Sklářství na pomezí Čech a Moravy, Císařský pokoj, Kabinet mincí Z. Kolářského, Pamětní síň J. Pravečka a Sochy L. Šilara), které během roku doplňují i krátkodobé výstavy /přes léto J. W. Neprakta/ a zajímavé společenské akce. Mezi ně patří i tradiční Masopust, který to dotáhl až na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Pokud máte rádi přírodu, a ještě se vám nechce pokračovat na vaší cestě dál, po návštěvě zámku zamiřte k Lanškrounským rybníkům. Abyste se na ně mohli podívat i z jiné perspektivy, u Olšovského rybníka vystupte na Hlásku na Kypuši. Ačkoliv se neřadí mezi ty úplně nejvyšší, budete z ní mít celkem pěkný výhled do okolní krajiny. Na oběd doporučujeme zastavit v Krčmě, která pamatuje třicetiletou válku.
Druhá zastávka: Zámek Moravská Třebová
Jakmile si dosyta užijete přírody, zamiřte na zámek v Moravské Třebové, který vás už na první pohled okouzlí svou renesanční architekturou. Vzhledem k tomu, že jsou na něm patrné i znaky manýrismu, tak se s ním možná někdo z vás setkal v učebnici o dějinách umění.
Ještě předtím, než se dostavíte na komentovanou prohlídku si prohlédněte na první pohled možná trochu nezajímavý blok kamene na hlavním nádvoří. Ve skutečnosti jde o sluneční hodiny, jejichž historie sahá až do 16. století. Díky svému úctyhodnému stáří a vzácnosti si dokonce vysloužily titul ojedinělé památky. Co se týče zámeckých výstav a expozic, nahlédnete v nich do historie města, do alchymistické laboratoře nebo do autentické mučírny. Ve městě si ještě prohlédněte historické náměstí s moderní bránou času, Kalvárii a Křížový vrch nebo muzeum s expozicí o egyptské mumii.
Třetí zastávka: Hrad Svojanov
Poslední zastávkou před naším bonusovým prodloužením je hrad Svojanov, který je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších gotických hradů u nás. Jeho historie se začala psát už v 1. polovině 13. století, kdy strážil jednu z důležitých obchodních cest. I přesto, že během historie zažil ledacos, dočkal se přístavby renesančního paláce, který byl v 19. století přestavěn v empírovém stylu. Během prohlídky tedy nahlédnete do dvou zcela odlišných historických období. K relaxaci po zajímavém dni vám pak skvěle poslouží gotická zahrada, ze které je nádherný výhled do celého údolí. A do konce září je v nově opravených konírnách přístupná atraktivní výstava o králi a císaři Rudolfu II.
Trasa měří 70 km, celý výlet (lépe dvoudenní) pak 123 km.