Ve druhé půli léta na památky!
Během léta vám budeme přinášet tipy na výlety po nestátních památkách - napříč českými a moravskými kraji. Neseďte doma a vypravte se za poznáním a zábavou...
Pavlínin dvůr v Šumperku
Olomoucký kraj
Původně příměstský hospodářský statek, vystavěný v roce 1815 Franzem Terschem, majitelem panství Třemešek, získal přestavbou v 70. a 80. letech 19. století podobu novorenesančního paláce a stal se reprezentativním sídlem rodiny barona Karla Chiariho. Tento velkostatkář, podnikatel a politik dal budově i její současný název, když ji pojmenoval podle své manželky. Dnes více než polovinu objektu využívá jako své sídlo Vlastivědné muzeum v Šumperku. Prostory dvora mu mimo jiné slouží k prezentaci krátkodobých výstav s regionální tematikou i stálé expozice Příroda a dějiny severozápadní Moravy. Muzeum zde provozuje i tzv. Galerii mladých, v níž dává příležitost mladým či začínajícím tvůrcům. Největší oblibě návštěvníků se však těší tzv. Muzejíčko, které je určeno výhradně dětským výstavám a programům. Tady si děti i dospělí mohou užít interaktivní herny, které jim zábavnou formou přibližují nejrůznější témata.
Bartolomějské návrší ad. památky v Kolíně
Středočeský kraj
Chrám sv. Bartoloměje je dominantou města, stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-78 významný stavitel té doby Petr Parléř. Celý areál chrámového návrší se honosí titulem národní kulturní památka a v posledních letech procházel kompletní rekonstrukcí. První návštěvnický okruh s průvodcem vás zavede do interiéru chrámu sv. Bartoloměje a do barokní kostnice postavené roku 1733. Množstvím kostí a bohatostí ornamentální výzdoby jde v rámci území ČR o stavbu srovnatelnou snad jen s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory. V areálu najdete i budovy staré farní školy a zvonice s vystaveným restaurovaným chrámovým pokladem (asi 20 exponátů patřících římskokatolické farnosti), a dále lapidáriem či vyhlídkou na město z vnějšího ochozu. Zrekonstruována a zpřístupněna je i stará farní škola s moderní a interaktivní expozicí věnovanou událostem z historie města a slavným osobnostem Kolína. Kompletní obnovy se dočkaly hradby i zelené parkány a celkově tak vznikl ojedinělý relaxační prostor v centru města. Navštivte také židovské památky "Jeruzalém na Labi" nebo rozhlednu Vodárna.
Klatovské katakomby ad. památky v Klatovech
Plzeňský kraj
V kryptách pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce a prostorech jezuitského gymnázia se nachází expozice přibližující historii působení jezuitského řádu v Klatovech a dále Klatovy v období baroka. Krypty pod jezuitským kostelem, dnes známé jako Klatovské katakomby, byly vybudovány při stavbě kostela v letech 1656–76. Od dokončení až do roku 1783 zde bylo pohřbeno více než 200 zemřelých příslušníků jezuitského řádu a jeho podporovatelů. Systém průduchů zajistil přirozenou mumifikaci uložených těl. Ve 30. letech 20. století došlo k narušení tohoto systému a velká část mumifikovaných ostatků degradovala. Zachovalé ostatky jsou uložené v prostoru krypt, který je součástí prohlídky a navazuje na stálou expozici, věnovanou jezuitskému řádu v Klatovech a období baroka.
Klatovské katakomby nabízejí komentované prohlídky jezuitského kostela a arciděkanského kostela Narození Panny Marie. Jezuitský kostel, je právem považován za architektonickou dominantu Klatov a jeho interiér v nedávné době prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Výstava Historie jezuitské koleje v Klatovech vás seznámí s historií jezuitů, dragounů i vojáků ČSLA, kteří v klatovské koleji působili. Navštivte také Barokní lékárnu U Bílého jendorožce na hlavním náměstí nebo atraktivní expozici v Pavilonu skla.
Františkánský klášter v Kadani
Ústecký kraj
Klášterní kostel Zvěstování Páně a Čtrnácti svatých pomocníků prošel v posledních letech náročnou rekonstrukcí, při které byly obnoveny nástěnné malby a veškeré vybavení: barokní oltáře, zpovědnice, lavice a kazatelna. Funkční jsou nově také barokní varhany na kůru chrámu. Hodné pozornosti jsou náhrobky, včetně honosné hrobky prvního patrona Jana Hasištejnského z Lobkowicz od sochaře Ulricha Creuze. Klášter, jehož pozoruhodné prostory jsou rovněž součástí prohlídky, je obklopen přístupnou zahradou, kde je vinice, chov hospodářských zvířat a chov včel, včetně pozorovacího úlu. Od května do září se v zahradě koná kulturní program, koncerty, divadelní představení a tradiční slavnosti. K posezení láká občerstvení Konírna. V klášteře jsou k dostání produkty ze zahrady: víno, med a medovina.
Zámek Letohrad
Pardubický kraj
Zámek byl postaven Hynkem Jetřichem Vitanovským z Vlčkovic v letech 1680-85 na místě původní renesanční tvrze. Bohatá štuková výzdoba, která zdobí stropy v přízemí a ve druhém patře nejstaršího křídla zámku, je dílem italského mistra Giovaniho Maderny. Mezi významné majitele patřili Harrachové, Kolowraté a posledními majiteli byla hrabata ze Stubenbergu. Ve druhém patře se nachází stálá zámecká expozice obohacená o originální obrazy Alfonse Muchy a malířů Umlaufových. Ve sklepení je možné navštívit Muzeum a světničku Járy Cimrmana a účastnit se jedinečné komentované prohlídky ve stylu filmu Jára Cimrman ležící, spící. V letních měsících se pořádají Noční strašidelné prohlídky, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi, ale dobře se pobaví i parta dospěláků. Trasa vede zámeckým parkem až ke strašidelné jeskyni a končí na zámku, kde provází Bílá paní. Ve výstavních prostorách probíhají tematické výstavy, v letních měsících pro rodiny s dětmi.