Co podniknout v Libereckém kraji?
Výlety po Libereckém kraji vás mohou provést po místech, o jejichž existenci jste neměli dosud žádné tušení. Odvážíte se vyzkoušet něco zcela nového?
Turisté mají Liberecký kraj spojený s toulkami po Českém ráji. Nebo s lyžováním v Jizerských horách. Věděli jste ale, že se zde nachází mnoho krásných (nejen) náboženských památek? Některé z nich byly dokonce dlouhou dobu považované za trvale ztracené.
První zastávka: Zámek Lomnice nad Popelkou
Naši trasu zahájíme návštěvou zámku v Lomnici nad Popelkou. V něm se nachází stálá expozice, která čítá 46 kusů historických marionet. Z toho důvodu si na své přijdou i rodiče s dětmi, kteří jim chtějí přizpůsobit styl programu. Také zde narazíte na Suchárkovu cestu zámkem a na workshopy "Tovaryšem čtvera řemesel". Díky němu si na vlastní kůži zkusíte, jak byste obstáli na trhu historických prací.
Po prohlídce vám doporučíme návštěvu Karlova, který vám nabídne pohled na tradiční vesměs lidová stavení. Blízko je to navíc i do bývalé továrny Mastných s 5D Atelierem.
Druhá zastávka: Synagoga Turnov
Po prohlídce zámku a zajímavostí v jeho blízkém okolí se přesuňte do synagogy Turnov. Ta zde stojí od počátku 18. století. Abychom ale byli zcela přesní, jde už o její několikátou verzí. Ty původní, které byly ze dřeva, totiž opakovaně shořely.
Synagoga Turnov se aktivně využívala až do září roku 1941. Následně byla její činnost zakázána. Od roku 2005 se o synagogu stará město, které se zasadilo o její rekonstrukci. Díky tomu si dnes můžeme v jediné severočeské synagoze, která přežila okupaci, poslechnout odborný výklad průvodce, stejně jako hudební produkce.
Třetí zastávka: Johanitská komenda a Podještědské muzeum Český Dub
Některé památky se jeví jako ztracené - do chvíle, kdy se je někdo rozhodne hledat. Tak nějak to bylo i s komendou v Českém Dubu, o kterou se stará Podještědské muzeum. Existence prostor komendy se vztahuje až k roku 1237. V té době ji založil Havel z Lemberka se sv. Zdislavou, která byla jeho manželkou.
Určitě bychom vám ale doporučili i prohlídku samotného Podještědského muzea, které sídlí v secesní Blaschkově vile. Její součástí je pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé, zajímavostí pak nevídaně ozdobená gotická skříň. Po návštěvě komendy a muzea vám doporučíme i výstup na nedalekou rozhlednu Čihadlo.
Čtvrtá zastávka: Jablonné v Podještědí
Ačkoliv v Jablonném v Podještědí není žádný objekt, který by byl zapojený do projektu Objevuj památky, byla by velká chyba ho při své cestě minout. Jeho největší dominantou je bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Unikátní je i kaple sv. Wolfganga či Palmeho dvůr.
Pátá zastávka: Skalní hrad a poustevna ve Sloupu v Čechách
Nebyl by to výlet po hornatém a skalnatém Libereckém kraji, kdybychom vás alespoň jednou nevytáhli do výšky. K tomuto účelu nám tentokrát skvěle poslouží skalní hrad Sloup v Čechách, který má i svou vlastní poustevnu. Jde o největší skalní hrad v Čechách. I přesto, že díky umístění na masivním skalním ostrohu ční nad okolním terénem, poničila ho švédská armáda. Poté zde měl být vybudovaný klášter. Tento záměr se ale nepodařil realizovat. I přesto se zde trvale usadilo několik poustevníků. Díky romantickému vzezření byl hrad s poustevnou dějištěm několika filmů - nejznámější byla pohádka S čerty nejsou žerty.