Druhou polovinu prázdnin si užijte na památkách
V letošních tipech na výlety se zaměříme na atraktivní kulturní akce, které nestátní památky během léta pořádají.
Nový zámek Kostelec nad Orlicí - Královéhradecký kraj
Nový zámek v Kostelci nad Orlicí sloužil hraběcí rodině Kinských jako sídlo do roku 1948. Pak zámek převzal stát a umístil zde Výzkumný ústav pro chov prasat. Kinští se do zámku vrátili až v roce 1992. Po rozsáhlé obnově byla budova zámku v roce 2011 poprvé ve své historii zpřístupněna veřejnosti. V současnosti zde můžete navštívit zámeckou expozici s názvem Život v biedermeieru, seznámit se s životním stylem šlechty v 1. polovině 19. století a s osudy rodiny Kinských. V přízemních prostorách zámku najdete muzejní expozici historie města Kostelec nad Orlicí. V Galerii Kinský můžete zhlédnout výstavy různých výtvarných směrů - aktuálně výstavu portrétů a retrospektivní tvorby Jadrana Šetlíka. V průběhu sezóny se v zámku a jeho areálu konají různé kulturní akce – koncerty, hudební a gastronomické festivaly. Oblíbené jsou také speciální prohlídky zámecké expozice se současným majitelem, panem Františkem Kinským, který návštěvníky osobně provádí. Odpočinout si můžete v Toniově zámecké kavárně a restauraci, kterou vede syn majitele, Kristian Kinský.
Dlaskův statek v Dolánkách - Liberecký kraj
Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v údolí řeky Jizery v roce 1716. Od svého vzniku prodělal objekt četné stavební úpravy, nejrozsáhlejší v roce 1794 a také v roce 1841. Statek tvoří urbanistickou jednotku s ohradou se třemi branami, horní zděnou s dřevěnou zvoničkou, vystavěnou v roce 1794, a dolní s dřevěnými vraty. Obytný trakt s připojenými hospodářskými prostory je patrový, roubený. Zděné chlévy byly vystavěny také v roce 1794. Původní dispozice domu byla rozšířena v roce 1789 o světničku v patře, upravenou v roce 1842 jako výměnek. V areálu dvora se dochovala roubená stodola. Součástí usedlosti je také socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar, který byl do Dolánek přenesen z Malého Rohozce. V interiéru se nacházejí často obměňované expozice zachycující život našich předků, celý areál během roku často ožívá folklórními a řemeslnými akcemi.
Zámek Náměšť na Hané - Olomoucký kraj
Na úpatí Drahanské vrchoviny leží Městys Náměšť na Hané, jehož dominantou je klasicistní zámek s francouzskými architektonickými vlivy. Zámek je umístěný na kopci a nabízí tak krásný panoramatický výhled do okolí až na samotnou Olomouc se Svatým Kopečkem. Zámek se pyšní unikátní dispozicí – kolem zámku je kruhový park a z něj do všech světových stan vybíhají lipové aleje. Interiéry jsou bohatě zdobeny a vybaveny dobovým nábytkem a sbírkami porcelánu (výjimečná je sbírka míšeňského porcelánu), najdete zde také dva arcibiskupské kočáry a výstavu dětských historických kočárků. V blízkém okolí zámku se nachází kaple Nejsvětější trojice, pozůstatky středověkého hradu a na naučnou procházku se můžete vydat do Terezského údolí. Každý rok se na zámku koná řada kulturních akcí a výstav; určitě nesmíme opomenout speciální večerní prohlídky Z pohádky do pohádky nebo Tajemný zámek.
Hrad Svojanov - Pardubický kraj
Gotický hrad z 1. poloviny 13. století byl rozšířený o pozdně gotické opevnění a renesanční palác. V roce 1843 se uskutečnila částečná přestavba v empírovém stylu. Jeden z nejstarších královských hradů byl založen kolem roku 1224 jako pevnost nad zemskou obchodní stezkou. Je známý pobytem královny vdovy Kunhuty a jejího druhého manžela Záviše z Falkenštejna. Od roku 1910 se nachází ve vlastnictví města Poličky. Je souzněním středověku a 19. století - jedinečnou kombinací dvou odlišných stavebních stylů – gotiky a empíru. V areálu objevíte také gotickou zahradu, jedinou svého druhu ve střední Evropě. V předhradí - v konírnách - probíhá až do konce sezóny výstava historických loutkových divadýlek. Na hradě je v sezóně otevřená restarauce s venkovní zahrádkou a je možné se ubytovat v celkem 10 pokojích hradního penzionu. Kulturní akce se konají téměř po celý rok.
Zámek Zruč nad Sázavou - Středočeský kraj
Současná podoba zámku je završením mnohasetletého vývoje této stavby. Od středověkého hradu, přes pevnost, renesanční zámek, barokní či klasicistní panství, sídlo národního výboru a dalších institucí až do dnešní novogotické podoby. Prvním majitelem a zároveň stavitelem hradu byl Heřman ze Zruče. Od roku 1334 vlastnili panství na Zruči více než 200 let Kolowraté. Za Kaleniců po roce 1553 vzkvétala Zruč natolik, že byla za vlády Ferdinanda Habsburského v roce 1561 povýšena na městečko. Černým letopočtem byl pro zámek rok 1781, kdy celý objekt vyhořel. Byla zničena renesanční výzdoba interiérů, veškerý mobiliář a také archiv. O zásadní přestavbu do dnešní podoby se zasloužil rod Schebků. Roku 1885 koupil zručský velkostatek i se zámkem stavitel železnic Jan Schebek přezdívaný také „Král železnic“. Jeho syn Adolf nechal zámek v letech 1892-94 přestavět v pseudogotickém stylu. Po roce 1989 byl zámek v rámci restitučních nároků potomkům rodiny Schebků vrácen. V roce 2003 město Zruč nad Sázavou zámek i park odkoupilo. V letech 2006-15 proběhly tři etapy rekonstrukce zámeckých budov, parku, přilehlých budov i hospodářských stavení v nynějším Zručském dvoře. Zrestaurován byl i dobový nábytek, který se dochoval po Schebcích, zapůjčeny zpět byly i původní obrazy a další artefakty v interiérech zámku. Prohlídkové trasy zámkem nejsou však jediným lákadlem tohoto krásného a udržovaného areálu - najdete zde také Vodácké muzeum, Kolowratskou věž, Příběh řeky Sázavy, Svět kostiček a panenek, Stezku rytíře Miloty, Muzeum Od verpánku k Baťovi, Zámeckou galerii, dětské hřiště, infocentrum a občerstvení.