Na památkách se pořád něco děje
V letošních tipech na výlety se zaměříme na atraktivní kulturní akce, které nestátní památky během léta pořádají.
Sklárna Huť Jakub Tasice - Kraj Vysočina
Zveme Vás na návštevu Národní kulturní památky Sklárna Huť Jakub. Jedná se o jedinečný soubor historických budov převážně industriálního charakteru přístupný jako výjimečně zachovalý sklářský skanzen. Historie areálu sahá až do roku 1796. S průvodcem si prohlédnete budovu generátoru (do roku 2002 poslední funkční generátor hnědouhelného plynu přinejmenším v České republice), unikátní sklářskou huť z roku 1820, navazující sklářské provozy (pukárna, pásová pec), brusírnu a prodejnu skla, kde je možné zakoupit sklářské výrobky ze zdejší sklárny, dalších českých skláren nebo od sklářských výtvarníků.
Chodský hrad Domažlice - Plzeňský kraj
Kroj v proměnách času je název hlavní výstavy sezóny, která je věnovaná chodským krojům ze sbírek Muzea Chodska. Kroje jsou vybrány a naaranžovány ve spolupráci s uznávanými osobnostmi v oboru: za Dolní Chodsko Martinou Pincovou a za Horní Chodsko Marií Langovou. Dále je výstava obohacena tématickými fotoobrazy z dílny fotografa Václava Šilhy a na ochoze doplněna o dílo místního fotografa Zdeňka Zrůsta. Výstava trvá do 29. října. Muzeum Chodska nabízí také stálé expozice věnované např. archeologii pravěku a středověku, na hradě je zpřístupněná také věž a lapidárium. Vydejte se na domažlické náměstí, které skrývá nejednu architektonickou zajímavost. V srpnu se zde konají vyhlášené Chodské slavnosti a známá Vavřinecká pouť.
Zámek Moravská Třebová - Pardubický kraj
Městské muzeum Moravská Třebová zve na výstavu na zámku nazvanou Vendula Chalánková - Ilustrace nejen s Obyšem, která se koná od 23. června do 26. září. Na prázdninovou sezónu je připravená výstava výtvarnice, konceptuální umělkyně a autorky komiksových stripů Venduly Chalánkové. K vidění jsou práce, které jsou určeny zejména pro děti inspirované literární tvorbou J. Těsnohlídka a J. Skácela a představen je také příběh významného genetika J. G. Mendela. Spolu s ilustracemi si můžete prohlédnout i autorčinu knižní tvorbu. Samotný zámek - renesanční klenot na pomezí Čech a Moravy - nabízí prohlídkové trasy Poklady Moravské Třebové (= historie, život a zvyky šlechty na zdejším zámku) a Středověká mučírna a alchymistická laboratoř (= vývoj tortury a alchymistické vědy v Čechách). Občerstvit se můžete v zámecké kavárně a doporučujeme rovněž procházku po malebném náměstí s množstvím renesančních a barokních domů.
Zámek Velké Meziříčí - Kraj Vysočina
Výstavní sál velkomeziříčského muzea hostí neobvyklou výstavu ilustrací k japonským veršům haiku. Autory ilustrací jsou Hana Paulusová a Emil Sláma. Z dílny Emila Slámy pocházejí také vystavené keramické předměty, které byly vytvořeny technikou raku. Haiku je básnická miniatura zachycující skutečně prožitý okamžik, který se autor v jedinečném pojetí a maximální zkratce snaží přiblížit čtenářům. Tato forma má původ v Japonsku, odkud se postupně šířila do dalších zemí. Výstava je otevřená až do 16. července. Kromě výstavy si lze v udržovaném zámeckém areálu prohlédnout stálé expozice: Zámek (= salony) a Muzeum (= mobiliář a sbírky majitelů zámku, kubismus, přírodověda, historie města). Výjimečnou záležitostí je Rytířský sál s freskovou výzdobou datovanou před rok 1300. Od 18. srpna se na zámku koná výstava František Harach. Samotné městečko, rozložené kolem řeky Oslavy, překvapí mnoha zajímavými památkami včetně židovských.
Poutní místo Mariánská Týnice - Plzeňský kraj
Výstava Dej Bůh štěstí - Dějiny piva na severním Plzeňsku představí historii pivovarů a vaření piva v uvedené oblasti převážně v období 19. a 20. století, s přesahy do hlubší minulosti i žhavější současnosti. Na příkladu někdejšího největšího regionálního producenta, pivovaru v Plasích, bude prezentován proces výroby zlatavého moku i proměny souvisejících technologií. Stranou samozřejmě nezůstanou ani další místní pivovary. Výstavu doplní pivovarské lahve, etikety, pivní tácky a jiné předměty pivního sběratelství. Výstava se koná do 3. září. Prohlédněte si také stálé okruhy: 1) Kostel, ambit, expozice Baroko a jeho svět, 2) Muzeum: expozice Život ve městě, Národopis, Kultura a vzdělanost severního Plzeňska.