Objevuj památky s princeznou Arabelou V. díl
Tentokrát si trochu po České republice trochu zaskáčeme... Nebudeme cestovat po jednotlivých krajích, ale "vypíchneme" některé zajímavé památky napříč naší zemí.
Ještě přibližně měsíc - do 31. 10. - můžete na všech níže uvedených památkách získat razítko do Motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma - a kromě výhod na vstupném se zapojit do soutěže o desítku hodnotných cen, připomíná herečka Jana Nagyová, patronka letošního ročníku projektu Objevuj památky. Stačí zaslat fotografii plně orazítkované karty z vašich výletů na mail uvedený na hrací kartě. Také se můžete vyfotografovat na některé z památek zapojené v našem projektu a poslat nám je přes FB nebo IG a opět můžete v této soutěži vyhrát pěkné ceny spojené se seriálem Arabela.
První tip: Zámek Svijany - Liberecký kraj
Nejprve vás pozveme do Svijan nedaleko Turnova, které patrně znáte díky značce oblíbeného piva. Zdejší původně renesanční tvrz rodu pánů z Vartemberka přestavěná na zámek - byla postupně v majetku významných osobností např. Jáchyma Ondřeje Šlika nebo Albrechta z Valdštejna. Dnes si na kompletně zrekonstruovaném zámku můžete prohlédnout řadu expozic – archeologickou o době bronzové, expozice o lázeňství a pivovarnictví, nejkrásnější součástí prohlídky je však kaple sv. Jana a Pavla aj. Máte-li rádi dobrodružství, zahrajte si některou z interaktivních zážitkových her Arcana, které vás provedou zámkem a jeho okolím a otestují vaše schopnosti. Projděte se zámeckou zahradou, vypijte si dobrou kávu v zámecké kavárně a stejně jako Jana Nagyová (princezna Arabela a momentálně královna Ludmila v připravované pohádce Jana Budaře Princ mamánek) můžete na zámku i přenocovat...
Druhý tip: Pevnost Josefov - Královéhradecký kraj
Pevnostní město Josefov u Jaroměře vzniklo za vlády císaře Josefa II. podle návrhu francouzského inženýra Clauda-Benoita Duhamela de Querlond v roce 1780. Účelem celé stavby byla ochrana východních Čech před vpády pruských vojsk. Josefov plnil především roli skvělého zázemí pro skladování nezbytných zásob pro vojsko. Pevnostní město je pozoruhodné svým vnitřním uspořádáním vojenských a civilních budov a jejich jednotným vzhledem. Po obvodu vnitřní zástavby je rozmístěno 10 bastionů, 4 půlbastiony, 4 předbastiony, 9 ravelinů a nespočet dalších hradebních prvků. Součástí tohoto složitého systému, jehož hlavním úkolem bylo usnadňovat posádce obranu proti nepříteli, jsou zátopové kotliny, hradební příkopy a nebo původně 45 km dlouhá síť podzemních chodeb. "Josefovské podzemí patří mezi nejrozsáhlejší podzemní obranné systémy v Evropě a rozhodně stojí za vaši pozornost a návštěvu", zve nejen zájemce o vojenskou historii herečka Jana Nagyová.
Třetí tip: Loreta Chlumec nad Cidlinou - Královéhradecký kraj
Barokní budova bývalého kláštera je jednou z nejmenších a nejmladších zachovaných loret na našem území. Budovu dal postavit Václav Norbert Oktavián Kinský v roce 1717. Do současnosti se sice nedochovala Santa Casa ani rozsáhlé barokní zahrady, přesto má objekt své nezaměnitelné kouzlo. Po zdařilé rekonstrukci v ní sídlí městské muzeum s expozicemi o dějinách města, řemeslech, významných rodácích, selských bouřích a jedinečná je rozsáhlá sbírka zemědělských strojů a nářadí (dar Františka Nováka). "Budete překvapeni různorodostí zdejších sbírek a neobyčejně zajímavým výkladem", uvádí z vlastní zkušenosti představitelka Arabely Jana Nagyová.
Čtvrtý tip: Šluknovský zámek - Ústecký kraj
Když v roce 1986 renesanční zámek zachvátil požár, nikdo nečekal, že po mnoha letech téměř zázračně vstane z popela a znovu bude sloužit kulturním a společenským účelům. Návštěvníci si mohou prohlédnout prvorepublikový okruh věnovaný poslednímu majiteli Šluknovského panství Ervínu Leopoldu Nostitz-Rieneckovi, výstavní prostory, posedět v zámecké cukrárně nebo si koupit rozmanité suvenýry v Regionálním informačním centru. "Šluknov je pěkné a udržované městečko na severu Čech a i se svým okolím má turistům mnoho co nabídnout", uzavírá předposlední princeznovský tip na výlet Jana Nagyová.