Památky jsou COOL

Během léta vám budeme přinášet tipy na výlety po nestátních památkách - napříč českými a moravskými kraji. Neseďte doma a vypravte se za poznáním a zábavou...

Olomoucký kraj
Jihomoravský kraj
Jihočeský kraj
Pardubický kraj
Ústecký kraj
  • Autem

Zámek Úsov

Olomoucký kraj

Gotický hrad, jeden z nejstarších na Moravě, byl v závěru 17. století přestavěn do podoby barokního zámku. Lichtenštejnové, kterým zámek do roku 1945 patřil, zde již koncem 19. století zřídili lovecko-lesnické muzeum. Muzeum vystavuje unikátní sbírky trofejí a preparovaných zvířat z rozsáhlých panství Lichtenštejnů i z jejich loveckých výprav do Indie či Afriky. Renovací nedávno prošla expozice domácí fauny a lesnictví. Původní exponáty, mezi nimiž zaujme např. atraktivní sbírka loveckých zbraní včetně zabavených pytláckých zbraní a pomůcek, doplnila řada interaktivních prvků. Na nádvoří zámku byly vybudovány interaktivní expozice Strašidelný labyrint a Putování středověkem, které zábavnou formou seznamuje se světem středověkých řemesel. Kromě historických expozic je v letních měsících možné navštívit i podkrovní expozici Safari na zámku Úsov.

Zámek Račice

Jihomoravský kraj

Zámek Račice nabízí netradiční zážitek v malebném kraji mezi Drahanskou vrchovinou a Moravským krasem. Historie bývalého hradu, nynějšího zámku, se začala psát již na počátku 13. století. Ve 2. polovině 16. století hrad koupil Hanuš Haugvic z Biskupic a nechal ho přestavět na renesanční zámek. Na konci téhož století se majitelem stal Hanuš Petřvaldský z Petřvaldu, který mu vtiskl pozdně renesanční ráz. V roce 1830 ho zakoupil baron Jan Mundy, který zde provedl klasicistně-empírovou přestavbu. V září 1938 se zámek na chvíli stal sídlem Generálního štábu Československé armády. Ve 2. polovině 20. století se zde usídlila zvláštní škola internátní, dětský domov a odborné učiliště. V roce 2017 zámecký areál od Jihomoravského kraje zakoupila brněnská společnost e-Finance, a.s. Kromě komentovaných prohlídek zámku, komfortního ubytování či luxusního wellness na Vás v areálu čeká i zámecká restaurace.

Zřícenina Kozí hrádek

Jihočeský kraj

Kozí hrádek se nachází na území města Sezimovo Ústí asi 6 km jihovýchodně od Tábora. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1377, kdy byl jeho majitelem Vlček z Kozího. Později držel hrad rod Kozských z Kozího. Po svém odchodu z Prahy zde nalezl v letech 1413-1414 útočiště Jan Hus, který zde napsal některé ze svých předních prací. V roce 1542 je Kozí hrádek popisován jako pustý. I když doba jeho zániku není přesně známá, je pravděpodobné, že zanikl v roce 1438 při vojenském tažení Albrechta II. Habsburského na Tábor. Zbytky zaniklého hradu odkryl v letech 1899-1929 místní amatérský archeolog Josef Švehla. Dnes je Kozí hrádek díky svému historickému významu národní kulturní památkou a místem pro pořádání kulturních akcí.

Památky v Poličce

Pardubický kraj

Gotické opevnění města Poličky patří ve svém půdorysu k nejlépe dochovaným městským fortifikacím v ČR. Ochozy rekonstruovaných částí hlavní hradby s několika věžemi jsou zpřístupněny pro veřejnost v doprovodu průvodce. Prohlídka zahrnuje odborný výklad u modelu města, který přibližuje podobu města Poličky ve 14. století. Poté následuje vlastní výstup na hradební ochoz z Nové nebo Václavské ulice (2 trasy střídající se podle sezóny). Polička byla založena v roce 1265 na příkaz krále Přemysla Otakara II. Osadníci si předně stavěli domy a obdělávali přidělené pozemky, proto bylo původní dřevěné opevnění, pouze provizorní ochranou, která byla v polovině 14. století nahrazena pevnou kamennou hradbou. Hlavní hradba se dochovala v celém okruhu i se všemi 19 věžemi. Navštivte také rodnou světničku hudebního skladatele Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba. Vstupenky je nutné zakoupit v Centru Bohuslava Martinů. 

Klášter a zámek v Roudnici nad Labem

Ústecký kraj

Nejstarší klášter augustiniánů kanovníků v českých zemích byl založen roku 1333 pražským biskupem Janem IV. z Dražic. Byl postaven na břehu Labe v místě vydatného rudného pramene, který dodnes vyvěrá z ohradní zdi kláštera. Ve 14. století byla Roudnice významným centrem kultury a vzdělanosti, což dokládají zejména iluminované rukopisy z klášterní knihovny nebo cenné deskové či nástěnné malby. Za husitských válek byl klášter vypleněn a poté se již kanovníkům nepodařilo navázat na někdejší věhlas. Poslední augustiniánský kanovník opustil Roudnici nejpozději koncem 15. století, avšak budovy kláštera dále sloužily pro potřeby farní správy. K tomuto účelu slouží areál kláštera do dnešních dnů. Dominantou areálu je klášterní kostel Narození Panny Marie vysvěcený v roce 1340. Jde o gotickou trojlodní baziliku s dlouhým chórem, která byla v 1. polovině 18. století citlivě upravena ve stylu barokní gotiky. K jižní stěně kostela jsou přimknuty budovy bývalého kláštera. Ze středověku se zachovala křížová chodba kolem rajského dvora, kapitulní síň nebo ojedinělá patrová kaple. K nejcennějším sbírkovým předmětům patří soubor dvanácti obrazů pašijového cyklu z roku 1522. Nejmenší návštěvníci ocení klášterní podzemí s pověstným jezírkem nebo tajnou chodbu v předsíni kanovnické cely. Nedílnou součástí prohlídkového okruhu roudnického kláštera je i rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu. 

Původní hrad ze 12. století, postavený mocnými pražskými biskupy, byl přestavěn na zámek v barokním slohu se zachováním jedinečné původní románské architektury. Sloužil jako hlavní knížecí a později vévodské sídlo rodiny Lobkowiczů. Jedná se o jeden z největších barokních zámků v ČR čítající přes 200 místností. Nově je na zámku instalována rozsáhlá panelová expozice o historii zámku, kde jsou vyobrazeny historické fotografie a různé archiválie, pocházející přímo z rodinného archivu. Prohlídky zámku probíhají s průvodcem.