Ústecký kraj představuje své hrady a zámky
Dnešní výlet po Ústeckém kraji bude opravdu výživný. Na jeho trase vám představíme známá, ale i méně známá místa.
Ústecký kraj všichni dobře známe. Ovšem, kvůli úplně jiným věcem, než jsou jeho památky. Což je škoda, protože mnohé z nich jsou doopravdy nádherné. Pokud jste ochotní zkusit něco nového, nabízíme vám další "nálož" hradů a zámků, které si snadno získají sympatie celé vaší rodiny.
První zastávka: Zámek Šluknov
V nejsevernějším výběžku ČR - šluknovském - se ve stejnojmenném městě nachází malebný renesanční zámek. Ten v roce 1986 zachvátil požár, ale jako zázrakem vstal z popela a dnes se znovu ukazuje v plné kráse. Návštěvníkům nabízí prvorepublikový prohlídkový okruh věnovaný poslednímu majiteli Šluknovského panství Ervínu Leopoldu Nostitz-Rieneckovi. Zároveň je zámek kulturním centrem města ožívajícím rozličnými akcemi a výstavami. K příjemnému posezení zve turisty zámecká cukrárna a v přízemí se nachází Regionální informační centrum. V pokladně si nezapomeňte dát razítko do hrací karty Motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.
Druhá zastávka: Zámek Děčín
Z daleka viditelnou dominantou města plného památek - Děčína - je nepochybně monumentální zámek, který ční na masivním skalnatém ostrohu nad řekou Labe. Svou pozici na skále neměl zámek náhodou. Dříve šlo totiž o důležitou pevnost. Později ale funkce ustoupila pohodlí, díky čemuž zámek získal svoji současnou podobu. Během prohlídky proto uvidíte nespočet reprezentačních sálů a pohodlných soukromých pokojů. Kromě klasických, nočních nebo dokonce haptických prohlídek zámek nabízí také výstavy Děčínské hodinárium a Historické kočáry a motocykly, únikovou hru a k odpočinku pak přímo svádí hezky udržovaná Růžová zahrada. Také zde získáte razítko do výše zmíněného programu. Děti můžete ve městě zabavit návštěvou zoo nebo Via Ferratou. V blízkosti Děčína doporučujeme navštívit například skalní město Tiské stěny nebo absolvovat plavbu na lodičkách Tichou a Divokou soutěskou u Hřenska (NP České Švýcarsko).
Třetí zastávka: Hrad Střekov
Když se přesunete trochu víc do vnitrozemí, zakrátko dorazíte do hlavního města regionu, kterým je Ústí nad Labem. Hned na první pohled si však řeknete, že Ústí a Děčín mají společného mnohem víc, než jenom region, ve kterém se nachází. Stačí se zadívat na panorama města a vaši pozornost okamžitě upoutá hrad Střekov, který se taktéž tyčí na výrazném skalním ostrohu, který je (opět) poblíž řeky Labe. Tento hrad ze 14. století se pyšní nádhernými výhledy. Díky nim si ho dokonce oblíbil i velikán německé literatury Johann Wolfgang von Goethe. Osud sem zavedl i Richarda Wagnera, který se posléze odhodlal k napsání opery Tannhäuser. V dnešní době toho zde ale najdete mnohem víc. Například repliky zbraní, dobové kresby a fotografie, či dřevěný model hradního komplexu. Během návštěvy si nezapomeňte říct o razítko bonusového programu.
Čtvrtá zastávka: Zámek Valdštejnů v Litvínově
Jakmile se v Ústí nad Labem pokocháte výhledem, pokračujte do Litvínova, kde na vás čeká zámek rodu Valdštejnů. Dříve na jeho místě stávala gotická tvrz. Na začátku 18. století byla přebudována na panský dům. Ten byl o 16 let později rozšířen a získal podobu dnešního zámku, který dnes slouží jako kulturní středisko a prostor pro pořádání výstav (hračky Hush, litvínovská manufaktura na sukno, Vánoce po celý rok, sochy S. Hanzíka, tvorba J. Trnky) a svateb. Určitě se pokochejte i krásnou tematickou výzdobou, kterou pro vás pravidelně (na základě ročních období a svátků) připravují zaměstnanci zámku na nádvoří.
Pokud jste v kraji na více dnů, nejen kvůli sbírání razítek a vstupům za nižší cenu nebo zdarma, můžete pokračovat dále na zámek Červený Hrádek u Jirkova, do starobylé radnice (muzea) v Chomutově, na zámek v Klášterci nad Ohří nebo na zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun - viz výlet Objevuj památky s princeznou Arabelou.