Výletem z Kolína do Chlumce nad Cidlinou
Dnes vám představíme netradiční památky v Kolíně a nedalekém Chlumci nad Cidlinou, které by neměly uniknout hledáčku vašich prázdninových výletů.
První zastávka: Bartolomějské návrší v Kolíně
Děkanský chrám sv. Bartoloměje, který je od nepaměti hlavní dominantou a architektonickou památkou města, stojí v nadmořské výšce 210 metrů na nejvyšším místě historického jádra Kolína. Unikátní je celý areál tzv. chrámového návrší, který prošel v letech 2018–2020 rozsáhlou revitalizací. Najdete zde zejména kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Zvonice ukrývá chrámový poklad, lapidárium a poskytuje vyhlídku na centrum města. Zelené parkány zvou k procházce a relaxaci u bylinkové zahrádky či v rozáriu. Také si zde můžete vyzkoušet interaktivní hru v rozšířené realitě (AR).
Druhá zastávka: Jeruzalém na Labi v Kolíně
Někdejší židovská čtvrť, která náleží k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech, představuje důležitou součást historického jádra města Kolína. Synagoga byla založena již před rokem 1422, dnešní raně barokní podobu získala přestavbou v roce 1696. V letech 1721 a 1815 byla synagoga významně rozšířena. Svému původnímu účelu sloužila až roku 1953. V interiéru se zachovala raně barokní štuková výzdoba a svatostánek z konce 17. století. Určitě si nenechte ujít pracovnu rabína Richarda Federa zřízenou v budově bývalé židovské školy. Najdete zde kromě psacího stolu a knihovny s judaistickou literaturou i výstavu bohoslužebných předmětů. Další památkou je Starý židovský hřbitov, jehož počátky spadají asi do poloviny 15. století. Svému účelu sloužil až do roku 1887, kdy byl založen Nový židovský hřbitov. Přístup na oba židovské hřbitovy je možný v provozní době infocentra mimo soboty a některé židovské svátky. V synagoze si můžete říct o razítko do hrací karty motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.
Třetí zastávka: Rozhledna Vodárna v Kolíně
Rozhledna Vodárna je významnou technickou a architektonickou památkou Kolína. Projekt vypracoval v roce 1927 český hydrotechnik Ing. Dr. Jan Vladimír Hráský. Se stavbou vodojemu se začalo v roce 1928, kdy bylo vytyčeno stavební místo a započalo se s přípravnými pracemi. Krátce poté předložil vedoucí stavby František Uher městské radě návrh na úpravu projektu vodojemu podle plánu významného českého architekta Františka Jandy. Městská rada se usnesla pokračovat ve stavbě podle nových plánů, a tak v prosinci 1929 byla dobetonována kopule Vodárny. První voda byla z nového vodojemu do vodovodní sítě vpuštěna v srpnu 1930. Roku 1977 přestal vodojem fungovat a v letech 1990 byl prodán soukromníkovi. V roce 2005 jej odkoupilo město Kolín zpět a o pět let později byla rozhledna Vodárna prohlášena za kulturní památku. V roce 2015 byla rozhledna zrekonstruována. Také zde využijte možnost získat razítko do motivačního programu.
Čtvrtá zastávka: zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou
Barokní skvost od architekta Santiniho, který již 300 let tvoří panorama Chlumce nad Cidlinou. Své jméno dostal na počest návštěvy císaře Karla VI. Počátkem 16. století dostal zámek v souladu s renesančními trendy nové opevnění. Začátkem 17. století se tvrz společně s celým panstvím dostala do majetku rodu Kinských, kteří jsou vlastníky areálu dodnes. Během třicetileté války byl však zámek poničen. Při obnově se sešli architekt Jan Blažej Santini-Aichel a stavitel František Maxmilián Kaňka a nová stavba se uskutečnila v letech 1721–1723. Nedostatek prostorů v zámku vedl k výstavbě hospodářských budov v jeho okolí – Tereziánský trakt a Lichtensteinský trakt. Historická prohlídka vám představí dějiny rodu Kinských a místní chov koní – chlumeckých plaváků. V expozici se seznámíte s běžným životem šlechtické rodiny. Pro děti je během prázdnin připravena prohlídka s kostýmovaným průvodcem, která vás zavede do hudebního salónku, kuchyně i dětského pokoje. Zámecký park je otevřen celoročně. V areálu zámku se nachází Café Orangerie s možností venkovního posezení. V sezóně 2022 probíhají v areálu zámku rozsáhlé rekonstrukce. Proto sledujte novinky pro aktuální otevírací dobu i možnosti prohlídek. Nezapomeňte si říct o další razítko do motivačního programu.
Pátá zastávka: Loreta v Chlumci nad Cidlinou
Budovu dal postavit v roce 1717 Václav Norbert Oktavián Kinský, jehož původním záměrem bylo založit piaristickou kolej pro výuku mládeže v katolickém duchu. Do jeho smrti v roce 1719 se však podařilo postavit pouze kaplanku s věží. K dobudování došlo až v roce 1740. K stávající kaplance byly přistavěny ambity tvořící čtvercové nádvoří s okosenými rohy a uprostřed postavena santa casa, čímž vzniklo mariánské poutní místo - Loreta. V roce 1786 byla Loreta jako poutní místo zrušena a v roce 1805 byla stržena i kaple uprostřed nádvoří. Celý objekt pak sloužil k ubytování vysloužilých hraběcích služebníků, jako nemocnice a chudobinec. K bydlení sloužil i poté, co se po roce 1925 stal majetkem města. V roce 2000 byly vypracovány plány na opravu budovy s následným využitím objektu pro umístění muzejních sbírek a sbírky zemědělských strojů. Ze starých sbírek jsou ve stálé expozici vystaveny střelecké terče, cechovní památky, katovský meč, malovaný nábytek apod. Velkou část expozice tvoří sbírka zemědělských strojů a nářadí.