Na podzimní výlet do Brna (a okolí)

Brno (a okolí) má turistům co nabídnout po celý rok a podzim není výjimkou, nechte se zlákat pozvánkou na vybrané památky.

Jihomoravský kraj
  • Brno
  • Blansko
  • Autem
  • Na kole
  • Pěšky
  • Vlakem
  • Kulturní akce
  • Výstava
  • Zábava

Jihomoravský kraj - Brno

Letohrádek Mitrovských

Ojedinělá stavba v přechodném stylu Ludvíka XVI., s unikátním freskovým sálem vymalovaným exotickými motivy, byla původně obklopená okrasnou zahradou s prvním skleníkem na ananasy na Moravě, dnes bohužel stojí ve stínu socialistické džungle. Letohrádek - jako dominantu nádherné zahrady - vystavěl hrabě Antonín Arnošt Mitrovský mezi lety 1779-1794 za účelem vlastního odpočinku, ale i pořádání společenských setkání – mimo jiné i svobodných zednářů. Začátkem 19. století objekt navštívili císaři Napoleon Bonaparte I. a František I. Ve 20. století letohrádek sloužil mj. jako mateřská škola či výstavní prostory Muzea města Brna. 18. rokem je tato památka - provozovaná soukromníkem - přístupná veřejnosti a kromě pravidelných výstav nabízí atraktivní prostory pro pořádání svatebních obřadů a hostin, rautů, banketů, firemních akcí, školení, seminářů i soukromých oslav. V sousedství se nachází restaurace Mitrovski a nedaleko je několik ubytovacích možností. Do konce roku 2024 se konají tyto výstavy: Nejkrásnější pohádky (14. 9. - 17. 11.), Zahraniční a exotické betlémy (30. 11. - 12. 1.). Na únor - duben 2025 připravujeme výstavu mistrovských replik Českých korunovačních klenotů. Podrobnější informace na www.letohradekbrno.cz.

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk je více jak 700 let neodmyslitelnou dominantou města Brna, symbol panovnické moci i lidského utrpení, královský hrad, sídlo moravských markrabat, nedobytná pevnost, nejtěžší věznice habsburské monarchie, Žalář národu, kasárna několika armád a aktuálně především sídlo Muzea města Brna. Jedná se o objekt, který si od středověku do současnosti prošel mnohými změnami, o kterých většina návštěvníků nemá tušení. Díky prohlídkovému okruhu Příběh hradu se s tím ale snadno seznámí. Kdo zavítá na hrad Špilberk má možnost navštívit i další prohlídkové okruhy jako je Bastion – opevnění, proslulé Kasematy – věznice nebo nedávno zpřístupněné Vodojemy na Špilberku, kde se nachází expozice Chrám kamene. Špilberk je také sídlo Muzea města Brna, které má ve svých depozitářích více jak 200 000 sbírkových předmětů a ty dává na odiv ve stálých nebo dočasných výstavách. Hlavním zájmem je udržet hrad pořád živý. Proto již několikátou sezónu funguje slogan ŠPILBERK ŽIJE! 12 měsíců v roce. Celý rok se tu pořádají nejrůznější akce. V letních měsících není dne, kdy by se na velkém nádvoří nebo letní scéně nekonal koncert, divadlo nebo třeba letní kino. Velmi oblíbené jsou také akce pro rodiny s dětmi jako jsou Velikonoce, Vánoce, Pálení čarodějnic a vrcholem sezóny je rodinná akce Špilberk žije – každý rok ožívá jiným tématem. Z hradeb hradu a rozhledny je pak nejkrásnější výhled na celé Brno. Návštěva hradu Špilberku rozhodně stojí za to a dá se jen doporučit!

Augustiniánské opatství

Klášter cisterciaček založila roku 1323 královna Eliška Rejčka, která je ve zdejší bazilice pochována se svým druhem Jindřichem z Lipé. Roku 1782 byl císařským výnosem klášter zrušen a majetek připadl státu. Následujícího roku byl předán augustiniánům jako náhrada za objekt jejich původního konventu u kostela sv. Tomáše v centru města. Dnes se v části rozsáhlého areálu nachází Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, které představuje výjimečnou osobnost vědce a opata G. J. Mendela a rovněž i Muzeum starobrněnského opatství (MUSO), které přibližuje téměř sedmsetletou historii kláštera. Návštěvníci mohou vidět unikátní předměty ze sbírek augustiniánů a archeologické nálezy spojené s počátky Starého Brna.  Expozice "Gregor Johann Mendel - příběh skromného génia" představuje zakladatele genetiky v moderním pojetí a zdůrazňuje osobnost Mendela především jako všestranného člověka. Součástí výstavy je také originální rukopis G. J. Mendela Pokusy s rostlinnými hybridy.

Arnoldova vila

Arnoldova vila je druhou nejstarší stavbou ve vilové kolonii v Černých Polích. Tento secesní skvost byl postaven v roce 1862 významným brněnským stavitelem a architektem Josefem Arnoldem. Sousedí se slavnými vilami Tugendhat a Löw Beer. Zahrady všech tří vil jsou propojené a volně přístupné. Ve vile se nachází expozice Odkaz minulosti v plynutí času, která je v rámci pater rozdělena do tří částí: Genius loci, Josef Arnold a jeho dům a Židé v Brně. Prostory vily a expozici si mohou návštěvníci projít s průvodcem nebo individuálně svým tempem s textem. Prohlídka vily je vhodná také pro rodiny s dětmi. Ve třetím patře se nachází studovna, kde si mohou děti zahrát na malé architekty nebo si postavit svoji vilu z obřích molitanových kostek. Během celého roku se tu konají nejrůznější kulturní a vzdělávací akce. Přenesete se v Arnoldově vile zpět v čase a prožijete dechberoucí kombinaci historie a luxusu První republiky.

Zámek Blansko

Zámek v Blansku upravil do renesanční podoby Matyáš Žalkovský ze Žalkovic v roce 1604. Za třicetileté války blanenský zámek poničili Švédové, sídlo poté chátralo, ale po polovině 17. století je opravil Kašpar Lev z Rožmitálu. Poté zámek získávají Gellhornové, kteří založili železárny na řece Punkvě, a upravují objekt do barokní podoby. Od roku 1766 do roku 1945 vlastnil zámek rod Salm-Reifferscheidt, který výrazně zasáhl do jeho podoby. Z novorenesanční přestavby roku 1870 se do dnešní doby zachovalo několik historických interiérů s kazetovými stropy a dřevěným obložením. Salmové se zasloužili o velký rozmach umělecké litiny. Na zámku sídlí muzeum, které návštěvníkům nabízí prohlídky nových expozic i klasických zámeckých interiérů. Pro děti je celoročně připravena zábavná trasa: Putování za osobnostmi Blanenska. Muzeum vystavuje unikátní sbírku umělecké litiny a věnuje se především výzkumu v Moravském krasu. Na zámku se konají koncerty, divadelní představení, svatby a výstavy.

Těžní věž Kukla v Oslavanech

Kulturní památka z roku 1913 je skvostem industriální architektury a nachází se v bývalém Rosicko-oslavanském černouhelném revíru. 41 m vysoká věž s panoramatickým výtahem nabízí výhled po okolí, odpočinek i obřadní síň. Netradičně ztvárněné muzeum s hrdiny a artefakty oslavanských pověstí, z terasy lze sjet lanovkou ve výšce 11 m do volného prostoru a multifunkční prostor s útulnou kavárnou a neopakovatelným Geniem Loci. Věž zdobí historické fotografie areálu, exponáty Technického muzea, výstava Jak se dříve svítívalo s příběhem kahanů, lamp a svítilen. Z filmové produkce je ke zhlédnutí groteska Cesta za černým zlatem a naučný film Historie území Rosicko-oslavanska Při rekonstrukci byl kladen maximální důraz na zachování původního charakteru věže, v původním stavu zůstalo betonové schodiště v Náraží a dlažba v muzeu. Těžní věž je samostatným výletním cílem a zároveň je srdcem zábavního parku Permonium®