Výlet Vysočinou láká na hrady i zámky
Považujete Kraj Vysočina za tranzitní prostor při cestování z Brna do Prahy? Chyba! V tomto regionu totiž najdete úplnou plejádu nádherných hradů, zámků, muzeí a galerií. Je jich tolik, že dnešní výlet zabere dva dny!
Kraj Vysočina je známý pro své bohaté lesy a pohodový způsob života, který je propojený s přírodou. Ne nadarmo má spousta z vás na Vysočině svou rekreační chatu. Věděli jste ale, že chození na houby můžete proložit návštěvou nejedné kulturní památky?
První zastávka: Chmelvodovský dům v Havlíčkově Brodě
Naše dvoudenní výletní trasa začíná Chmelvodovským domem v Havlíčkově Brodě, ve kterém sídlí Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod. V tomto objektu, jehož historie sahá až do dávného 14. století, najdete oltář sv. Kříže, který zabírá hned dvě patra domu. Co se týče výstavních prostor, zaměřují se především na krátkodobé expozice. Jedno celé podlaží se ale věnuje i rozsáhlým sbírkám, které mapují české umění v průběhu 20. a 21. století. Každý návštěvník si tedy přijde na své. V průběhu návštěvy si nezapomeňte říct o razítko do bonusového programu “Třetí za polovic, sedmá zdarma”.
Druhá zastávka: Zámek Žďár nad Sázavou
Když trochu popojedete, zakrátko se dostanete k Zelené hoře, která je na seznamu památek UNESCO. V jejím sousedství pak určitě nesmíte vynechat atraktivní zámek (bývalý klášter) Žďár nad Sázavou, ve kterém se nachází ojedinělé interaktivní Muzeum nové generace. Zámek rodiny Kinských zároveň slouží pro pořádání výstav a jako místo setkávání. Když tedy budete mít štěstí, trefíte se svou návštěvou do pořádání nějaké zajímavé kulturní akce. Taktéž si tu nezapomeňte říct o razítko do bonusového programu.
Třetí zastávka: Zámek Nové Město na Moravě
Sotva nastoupíte do auta, už z něj budete zase vysedat. Po pár kilometrech totiž dojedete do Nového Města na Moravě, ve kterém naleznete Horáckou galerii. V prostorách místního zámku se vystavují především sochy od předních českých umělců. Uniknout by vám neměly ani četné malířské práce, které zachycují malebný, ale poněkud tvrdý život na Vysočině. Křehkou krásu pak v expozicích zastupují výrobky ze sklárny Škrdlovice. Kousek od centra města se nacházejí i Tři kříže, které jsou velmi oblíbeným turistickým cílem.
Čtvrtá zastávka: Zámek Velké Meziříčí
Velké Meziříčí budete znát nejspíš kvůli tomu, že u něj bylo dlouhou dobu zúžení spojené s nekonečnými kolonami aut. Co když vám ale povíme, že toto město může svou reputaci celkem snadno napravit? Stačí, když se rozhodnete navštívit zdejší zámek, ve kterém sídlí Muzeum Velké Meziříčí. V rozsáhlém zámeckém komplexu byli svého času ubytovaní císaři František Josef I., Vilém II. a také následní trůnu František Ferdinand d´Este. Pokud budete mít čas, načerpejte síly v udržovaném zámeckém parku a ani procházka po historickém náměstí pod zámkem vás jistě nezklame.
Pátá zastávka: Hrad Roštejn
Poslední, avšak neméně zajímavou památkou výletu, je hrad Roštejn, který je zasazený do hustě zalesněné krajiny. Hned na první pohled si všimnete jeho zvláštní sedmiboké věže tvořící významnou dominantu širokého okolí. I když to tak nevypadá, tento hrad ze 14. století byl poměrně úzce spjatý s nedalekým městem Telč. Dlouho byl využíván jako lovecké sídlo majitelů telčského zámku s hospodářským zázemím. Pokud vás zajímá příroda, s dětmi se vydejte na interaktivní prohlídkovou trasu, která se věnuje přírodě, lovu a myslivosti. Velmi atraktivní je i trasa Lovecké sídlo v proměnách dějin. Předtím, než se vydáte po naučné stezce k oboře, si nezapomeňte říct o razítko do našeho motivačního programu.