Výlety na památky neomrzí!
Během léta vám budeme přinášet tipy na výlety po nestátních památkách - napříč českými a moravskými kraji. Neseďte doma a vypravte se za poznáním a zábavou...
Zámek a rodný dům A. Dvořáka v Nelahozevsi
Středočeský kraj
Dnes je na zámku s unikátní sgrafitovou výzdobou umístěno muzeum s významnou částí Lobkowiczkých sbírek. Snoubí v sobě historii vlivné šlechtické rodiny a kulturní dědictví jedné z nejdůležitějších uměleckých sbírek ve střední Evropě. Stálá expozice Pohled do šlechtického interiéru vás vrátí zpět v čase. Poznáte, jak vypadal život aristokratické rodiny v 19. století. Uvidíte proslulé obrazy od Brueghela, Rubense, Veroneseho a Cranacha mladšího, i unikátní sbírku zbraní a loveckých trofejí. V areálu najdete dětské hřiště, zahradu, občerstvení, zázemí a ubytování pro cyklisty.
Pod zámkem se nachází rodný dům Antonína Dvořáka, jednoho z nejvýznamnějších hudebních skladatelů. Inovativní výstava představuje prostředí středočeské vesnice tak, jak vypadala v polovině 19. století, tedy v době, kdy zde Dvořák vyrůstal. Velký důraz je kladen na zvukovou stránku a samozřejmě na hudbu. K té mají návštěvníci přístup prostřednictvím speciálních audioprůvodců, jež je seznamují se skladatelovou životní a profesní cestou vedoucí ze skromných poměrů jeho rodiště až k celosvětovému uznání.
Zámek Bechyně
Jihočeský kraj
Renesanční klenot vypínající se nad řekou Lužnicí. Základy zámku Bechyně sahají až do 9. století. O dnešní podobu se zasloužil Petr Vok z Rožmberka. Tento slavný šlechtic zde vybudoval honosné renesanční sídlo a uspořádal zde i svou vlastní svatbu s Kateřinou z Ludanic. Svatební sál Petra Voka je dodnes hojně využíván pro svatební obřady či hostiny. Roku 1715 přechází Bechyně do majetku Paarů, kteří zde setrvali až do roku 1948, kdy zámek zkonfiskoval stát. V současné době zde hospodaří společnost Panství Bechyně s.r.o. Velmi zajímavým místem bechyňského zámku je galerie dětských portrétů, která je největší sbírkou svého druhu v Evropě či zrekonstruovaná zámecká jízdárna, která je největším konferenčním sálem v jižních Čechách. V bývalé zámecké sýpce je galerie současného umění.
Zámek a kaple sv. Anny ve Vyškově
Jihomoravský kraj
Sídlo muzea se nachází v historickém objektu vyškovského zámku, který byl přestavěn z původně gotického hradu za biskupa Karla II. z Lichtenštejna v letech 1665–82 podle projektu Giovanniho Pietra Tencally. Muzeum nabízí k prohlídce stálé expozice: Pravěk Vyškovska, Vyškovsko ve středověku, Vyškovsko do roku 1850, Expozice k životu a dílu Aloise Musila, Národopisná expozice, Vyškovská lidová keramika, Příroda Vyškovska. V muzeu se také nachází výstavní sály, kde se konají výstavy, kulturní akce, přednášky, tvořivé dílny a animační programy.
Kaple sv. Anny je renesanční stavbou z 1. poloviny 16. století s gotickými reminiscencemi. Jednolodní prostor je na východě uzavřen pětibokým presbytářem. Klenební žebra svou jednoduchostí navozují dojem pozdně gotického prvku, jejich provedení je však štukové a tedy již zcela renesanční. V interiéru jsou dochovány fragmenty renesančních nástěnných maleb, které jsou signované rokem 1584. U kaple je budova bývalého městského špitálku s pozdně renesančním antikizujícím portálem. Kulturní památka slouží mj. pro pořádání výstav.
Zámek Nový Hrad v Jimlíně
Ústecký kraj
Původní středověká tvrz pánů z Jimlína postupně přestavovaná až do podoby honosného barokního zámku, jímž je dodnes. Po rozsáhlých rekonstrukcí je jedinečnou barokní památkou na pomezí Českého středohoří a Džbánské pahorkatiny. Tvrz byla přestavěna Albrechtem z Kolowrat v letech 1465-1474 na gotický hrad. Ten byl následně upravován v renesančním duchu. Po roce 1670 pak přebudován na honosné barokní sídlo Gustava Adolfa z Varrensbachu. Zámek s poutavou historií a architekturou od gotiky až po secesi nabízí t. č. 1 prohlídkový okruh, výstup na věž a také občerstvení v Zámeckém šenku.
Zámek Čechy pod Kosířem
Olomoucký kraj
Klasicistní zámek obklopený přírodně krajinářským parkem o rozloze 21,5 hektarů, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat s portugalským šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem uměnímilovné hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. Unikátní sbírka obrazů a kreseb Josefa Mánesa se nachází v zámeckých interiérech. Filmová expozice přibližuje tvorbu otce a syna Svěrákových.