Navštivte památky v Královéhradeckém kraji
Prázdniny sice už končí, ale i tak s námi prozkoumejte impozantní památky Královéhradeckého kraje!
První zastávka: Klášter Broumov
Broumovský klášter neboli Benediktinské opatství sv. Václava je impozantním barokním komplexem. Klášter nechal vystavět benediktinský řád na místě původní gotické tvrze v 1. polovině 14. století. O barokní přestavbu se postarali světoznámí architekti Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Klášter i klášterní zahrada byly v roce 1995 prohlášeny národní kulturní památkou a v roce 2014 prošly rozsáhlou revitalizací. Klasické prohlídky vás zavedou do historických interiérů. Uvidíte refektář s unikátní kopií Turínského plátna, vzácně dochovanou klášterní knihovnu se 17 tisíci svazky a kostel sv. Vojtěcha s bohatou výzdobou. Těšit se můžete také na interaktivní prohlídky skriptoria s knihovnou, noční prohlídky a prohlídky kopie Ďáblovy bible (už jen do 31. 8.). Pokud zde chcete strávit více dní, můžete se ubytovat v Domě hostů, který nabízí unikátní ubytování v renovovaných mnišských celách. Občerstvení doporučujeme v restauraci U Tří růží, která navazuje svým umístěním a názvem na hostinec, který byl ve stejných prostorách kláštera od 17. století až do počátku 20. století. V Café Dientzenhofer je možné ochutnat širokou škálu delikates, vína z benediktinských sklepů a lahodnou kávu z trutnovské pražírny.
Druhá zastávka: Zámek Adršpach
Na místě dnešního zámku stávala v 15. století tvrz pánů Berků z Dubé. První významná přestavba proběhla pravděpodobně roku 1596. Na začátku 17. století nechal Adam Bohdanecký zámek rozšířit. Poslední úpravou prošel zámek v roce 1886 za Nádherných. V letech 1951-54 byla v budově zámku ubytovna pro učně textilního závodu v Horním Adršpachu. Po pěti letech byla budova i s pozemky převedena do majetku Státního statku a pozvolna chátrala. V roce 2003 získal zámek v restituci Svaz klubu mládeže. V roce 2012 ho odkoupila obec Adršpach a pustila se do jeho rekonstrukce. Dne 1. května 2014 byla památka poprvé zpřístupněna veřejnosti. Na zámku na vás čekají stálé expozice života na zámku, muzeum horolezení, lnářství v regionu, úniková hra na téma pohádky Třetí princ a pohádková místnost pro děti. Občerstvit se můžete v místní kavárně s dětským koutkem. Zámek se nachází na dohled proslulého skalního města, které (nejen) za pěkného počasí rovněž stojí za návštěvu.
Třetí zastávka: Hrad Pecka
Původně gotický hrad z přelomu 13. a 14. století byl později přestavěn na renesanční zámek. V roce 1830 však vyhořel a dále chátral. Po celé 20. století zde probíhaly opravy, díky nimž je nyní ve dvou prohlídkových trasách zpřístupněn celý západní palác a rozsáhlé sklepení. Nejznámějším majitelem Pecky byl cestovatel, spisovatel a hudební skladatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Prohlídkový okruh Harantovské sklepy dává nahlédnout do každodenního života na hradě za působení Kryštofa Haranta. Pokud máte rádi tajemno, tak jedním z nejzáhadnějších míst hradu je dnes 56 metrů hluboká hradní studna. Nezapomeňte si říct o razítko do našeho motivačního programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.
Čtvrtá zastávka: Hrad a zámek Staré Hrady
Původně gotický hrad s renesančním zámkem najdete na okraji Českého ráje. První písemná zmínka pochází již z roku 1340. Dnes se tu snoubí historie s pohádkou. Vybrat si můžete hned z několika pohádkových i historických prohlídkových okruhů, v nichž uvidíte 450 pohádkových bytostí - draky, princezny, rytíře, obry, čerty, skřítky, čarodějnice a mnoho dalších. Novinkou letošního roku je originální zábavně naučná cesta Zámeckým pohádkovým sklepením a Zdravosvětem s Dračím královstvím, které ožívají zvukovými a světelnými efekty. V hradní a zámecké části vede prohlídkový okruh „Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I." Prohlédnete si ojedinělou expozici, kde jsou kupecké krámky, koloniál a jiné - jak vypadaly v dobách našich prababiček. Další expozice představuje život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu Habsburské monarchie. V nejstarší části hradu se dozvíte o tajemství templářských rytířů a ochutnáte lahodnou Starohradskou medovinu. Otevřeno je zde celoročně. Občerstvit se můžete ve stylové hradní krčmě. Nezapomeňte si říct o razítko do hrací karty programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.
Pátá zastávka: Pevnost v Josefově
Josefovské podzemí je považováno za jeden z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě. Během prohlídky s průvodcem se dozvíte o fungování celého pevnostního města. To vzniklo za vlády císaře Josefa II. (základní kámen byl položen 3. října 1780). Účelem celé stavby byla ochrana východních Čech před vpády pruských vojsk. Josefov plnil především roli skvělého zázemí pro skladování nezbytných zásob pro vojsko. Součástí tohoto složitého systému je i 45 km dlouhá síť podzemních chodeb. Na nádvoří Bastionu No. I najdete turistické zázemí, kde je možné zakoupit nejen vstupenky, ale i suvenýry, je zde umístěn také automat na drobné občerstvení i odpočinková zóna. Teplota v podzemí se pohybuje kolem stálých 10 °C, proto je dobré přibalit si na návštěvu areálu minimálně 1 vrstvu oblečení navíc. Menší psi, které si ponesete v náruči či v tašce, můžete vzít do areálu s sebou. Na prohlídkové trase jsou místy i stíněné prostory. Vozíčkáři mohou na prohlídky lapidária, kasemat a na nádvoří. Nezapomeňte si říct o další razítko do programu Třetí za polovic, sedmá zdarma.